Holotropní otázky (faq)
Otázky a odpovědi o holotropním dýchání
Proč tyto otázky
Blesková teorie HD
Jak začít aneb kudy dovnitř
Kontakty
Jak to vlastně probíhá
Co se se mnou děje
Co je a k čemu bodywork
Hudba
Délka (jak skončím)
Jíst či nejíst
Bolest
Vize
Dech
Rituál x technika
Co když se tam nedostanu
Divoké x klidné
Co je a k čemu sitter
K čemu mandaly
Sharing
Dýchat o samotě
Skupina
Nebezpečí
HD a drogy
Jak jsem se dostal k hd já

holotropní otázky 

                      ???

Proč tyto otázky

Když jsem dal svoji sajtu dohromady, bylo HD trhákem a návštěvnost byla překvapivá. A taky ty emaily - "můžu dýchat sám? Jsem v prdeli, napiš mi hned, kde se dejchá?" a podobný a taky pořád stejný. Odpovídal jsem rád každýmu, tohle je prostě shrnutí téhle mé zkušenosti.

zpět                          

Blesková teorie HD

když jsem v shitu a nezvládám, tj. také nezvládám vlastní emoce, je toho na mě moc, tak je jednoduše ztlumím, zúžím vědomí. A to tím, že utlumím dech. Jenže - každá neúplně prožitá věc chce být prožita, každý nedokončený tvar uzavřen, a tak se cpe do života a do vědomí. Prostě je tam. Jsou tam a hromadí se. A utýct se před nima nedá. Takže je možný je třeba dodatečně prožít, dodatečně prodýchat... Byla tam možná bolest, ale - ať to zní, jak chce zvláštně - dobrá bolest. Bolest z odcházení bolesti.. Ale tím to nekončí, jako kdyby za tím naším známým světem  bylo ještě něco...

zpět                       

Jak začít

knížkama Stanislava Grofa:
Dobrodružství sebeobjevování (nejlíp, nejpraktičtější)
Za hranice mozku
Holotropní vědomí (vyšla u nás první, ne tak obsáhlá, obecnější)
Kosmická hra (spíš komplexní filosofie - v tomto však vynikající!!!)

http://www.holos.cz/hd/knihy.htm

upozornění: můj dojem je, že po přečtení těchto knih získá člověk příliš “vznešenou”, “barevnou”, “absolutní” představu a bývá poprvé skutečností poněkud zklamán. Je třeba si uvědomit, že jde o shrnutí a tím také o to nej z dlouholeté práce.

Obsáhlé info je dnes k dispozici také na Síti. Uvádím jen stránku www.holos.cz, z níž se dostanete kamkoli dál.

zpět                       

Kontakty

Osobně jsem vždy dýchal u šamana Míry, zde adresa a tel.:

Miroslav Kašpar
Skřidla č. 8
3822 32 Velešín

0602/864 331

Míra študoval u Grófa a má certifikát, samozřejmě není v republice jediný.

zpět                       

 

Jak to vlastně probíhá - stručně na příkladu jednoho víkendu:

pátek večer

 • seznámení, povídání o sobě (představení se)

 • úvodní povídání - něco z teorie, jak dýchání probíhá, organizační věci, otázky sobota

 • výběr sitra - můžete být domluveni nebo se najít na místě - a domluva kdo dýchá kdy. Podle toho si dýchající odpustí snídani.

 • příprava místa, matrace, něco na přikrytí, šátek na oči, voda, pohodlné místo pro sitra

 • začátek dýchání je relaxací, uvolnění celého těla, myšlenek - svěřte se moudrosti svého těla, nechte se vést svým dechem

 • relaxace přechází plynule do zrychleného a hlubšího dýchání

 • hudba nastupuje, zpočátku rychlejší, rytmičtější, během celého trvání má několik vrcholů, celkově zklidňuje až do závěrečných relaxačních kousků

 • po 2-4 hodinách jsou už všichni většinou venku, odpočívají, kreslí mandaly

 • vytoužený oběd, ti, co dýchají odpoledne si jej odpustí.

 • totéž odpoledne

 • večerní sharing - povídání o dýchání, podělení se o zážitky, mandaly

Pokud jde o týdenní pobyt je všechno mnohem klidnější - dýchá se vždy jen jednou za den, takže je čas i na jiné meditace, na indiánskou saunu, na skupinový proces…

zpět                       

Co se se mnou děje

Těžká otázka. Podstatné je, že celou dobu je člověk tzv. “jednou nohou v reálu”. Tj. nejde o nějaké bezvědomí, ztrátu sebekontroly, totální úlet. Neustále je část člověka vědomá si toho, co se děje. Z toho bývají lidé občas zklamaní (jak rádi bychom se zbavili sami sebe). Ale díky tomu je tu neustále také možnost vědomě se rozhodnout skončit (velký rozdíl od LSD!!!)

Co a k čemu je bodywork

Bodywork - práce s tělem je v HD hodně důležitá. Jde o to, že jsme celistvé bytosti - naše myšlenky, emoce a těla jsou jeden celek. Proto prací s tělem pracujeme zároveň s emocemi i s myšlenkami. Ve změněném stavu vědomí je toto spojení naprosto jednoznačné. Dotek může bezprostředně vyvolat emoci - pláč, smutek, hněv, stejně jako vzpomínku, myšlenku. Je to jako přepnutí do hlubších úrovní našich operačních systémů (hlav, těl, duší), v nichž je nastřádáno už příliš mnoho špíny - a na těchto úrovních ji lze vymetat jaksi přímo.

zpět                       

Hudba

jakákoli.
etnika, operní, rock, techno…
na začátek silná, rychlá, rytmická, postupně zklidňuje s několika vrcholy.
pravidla ale téměř nejsou - i pomalý začátek má svoje klady.
zažil jsem dýchání kompletně na etniku - mnozí si pochvalovali, mě to přišlo trochu ošizené.
názory jsou vždy od extrému k extrému - mně líbila, mně ne.
celkem pravidlem (ale možná je to můj pocit) je, že nástup nerytmické hudby vyvolává výbuchy vzteku či hluboký smutek - údajně je to způsobeno tím, že rytmus pro nás znamená dělohu a ztráta rytmu přináší vzpomínky na ztrátu tohoto libého prostředí.

zpět                       

Délka

průměrně tak 2 - 3 hodiny.
osobně jsem nejdéle dýchal 4 hodiny.
proces sám je ale dlouhodobý - pokračuje i po návratu domů.
občas se stane, že něco není dodýcháno - člověk před něčím utekl, ale ono to zůstalo a dodýchává se ještě dodatečně, improvizovaně na místě.

zpět                       

Jíst či nejíst

před mnoha náboženskými obřady se drží půst. Je to součást čistění. Také soustředění. Plný žaludek může tížit a nepustit do dýchání. Není to ale tragický a nutný. Někdy je lepší v žaludku něco mít, aby bylo co zvracet :-)

zpět                       

Bolest

moc se bojíme bolesti. Děláme všechno proto, abychom se jí vyhnuli. Ale ona zůstává - jak fyzická, tak především emoční. Právě ta emoční se ukládá v těle a časem se mění ve skutečnou fyzickou.

V dýchání může dojít na hodně bolesti. Ale je to zvláštní bolest - nazval jsem ji bolest z odcházení bolesti. Člověk do ní chce jít, protože přímo fyzicky cítí, že jakmile přesáhne určitý bod - zmizí. Je to dobrá bolest, dalo by se říct. Od křečí, přes různé tlaky, bodání, píchání, cokoli.

Jen jedinkrát jsem zažil skutečně ostrou bolest, ale ta byla ze všech nejlepší a po ní přišel můj nejsilnější zážitek.

zpět                       

Vize

podle Grofových knížek (a někdy taky LSD) čekají lidi (a já čekal) něco na způsob multikina. Většinou to tak není. Většina (zejména prvních) dýchání se odehrává na tělesné a pocitové úrovni. Vize přicházejí až potom a i pak jsou většinou podobné snění s otevřenýma očima, imaginacím, trochu snům. Jejich síla není v obraze, ale v úplnosti, jakou člověka zasáhnout, v pravdivosti a bezprostřednosti.

zpět                       

Dech

žádný speciální. Prostě rychlejší a hlubší. Nic víc. Vychází se z toho, že běžně dýcháme nedostatečně. Dobrovolně se dusíme, abychom utlumili sílu svých emocí, které nás nebo naše okolí mohou ohrožovat. V dýchání jde tedy o “plný dech” nebo až o “dodýchání nenadýchaného”.

Zpočátku raději víc přitlačit, vědomě dýchat, “pracovat” - nadýchat se. Pak může dojít i na minutové zástavy dechu (sitter sleduje a může rozdýchávat).

Když nevíte kudy kam, vraťte se k dechu. Vede věrně a opravdově, ví, co potřebujete.

zpět                       

Rituál x technika

lidi si jezdí “zadýchat”. Přijedou, zadýchají, odjedou. Zkusili toho už tolik, co by nezkusili HD…

Každý ví, že není trip jako trip. Nebo možná ne každý, ale stačí vzít, že není milování jako milování. Všechno, co se děje před tím, kolem i potom, všechno, co si přineseme v hlavách - nálady, obavy, představy, předsudky, strachy - to všechno je součástí toho, co se pak děje. Ovšem je samozřejmě na vás chcete-li si jen zašukat nebo skutečně milovat…

To je jedna věc. Další a možná důležitější je pokora.

Technika je něco, co máme v malíku, co nám slouží, čím dosahujeme předem plánovaného a jasného výsledku. Technika je prostředek k dosažení cíle. Ale jaký je cíl dýchání? Co vlastně dýchání je? Co se v něm děje a proč je tak silné, účinné? A proč se ho zároveň tolik lidí bojí?

V dýchání se dotýkáme věcí silnějších a větších než jsme my sami. Zrození, smrt, utrpení, osvobození, smutek, štěstí… věcí, kterým nedokážeme vládnout. Proto ten strach a tolik otázek. Odpověď je jediná - ano, existují věci svrchovanější než jsme my, které lze jen přijmout.

Technika je nástroj v našich rukou. Rituál jsme my v rukou něčeho většího. Rituál je vyjádření úcty a uvolnění se hlubší moudrosti - těla, dechu, pocitů, země, rytmu…

Dýchání proto pro mě není technikou a za šamanem Mírou jezdím právě proto, že je šamanem.

zpět                       

Co když se tam nedostanu

tak se nic neděje.

Stalo se tak buď z přílišné snahy se “tam” dostat, což je křeč a buďte rádi, že Vás to tam nepustilo, byla by to křeč ještě horší.

Nebo naopak z přílišného strachu z toho, co “tam” je.

Tenhle strach je nesmyslný - vždycky se člověku dostane jen tolik, kolik může zvládnout (a o maličko víc, aby se učil, že může všechno). A potom - proč se do toho takový člověk pouští? Proč se nutí, znásilňuje, zraňuje? Nakonec se bojí právě sebe, tohoto svého sebezraňování, sebeodsuzování…

Lidi, kteří se do dýchání nedostali jsou pro mě důkazem vnitřní moudrosti této metody.

zpět                       

Divoké & klidné

tohle píšu spíš pro sebe. Jak já se ze začátku rval! Ale čím dál víc zjišťuju, že jemnější přístupy mají hlubší a trvalejší účinky - u čehokoli - masáží, meditací, milování, dýchání, běhání, plavání, psaní…

zpět                       

Co je a k čemu sitter

sitter je zatraceně důležitá osoba. Dává pocit bezpečí, je to průvodce. Můžete se pustit mnohem dál, volněji, klidněji, když víte, že máte strážného anděla. Musím říct, že tenhle pocit pro mě byl sám o sobě hrozně silnej a moc jsem si ho užíval.

Prakticky pak sitter podá vodu, kapesník, přikreje, odkreje, odvede na záchod, podá pytlík na zvracení a řekne jen do toho… A hlavně - tu přitlačí, tu víc - viz bodywork.

zpět                       

Dýchat o samotě

to je ale hloupost. Proč? Dýchání je rituálem spojení - s vesmírem, s planetou, se sebou, s ostatními lidmi - tak proč sám? Nechceme se tím snad zbavit své špíny, svých nánosů, masek a přetvářek, které vznikly neustálým skrýváním sebe sama, schováváním emocí, skrýváním vlastní pravdy? A chceme toho docílit ve skrytu? To je pitomost!

A pak se stane, že dýchá o samotě někdo, kdo má silný, traumatický zážitek samoty z dětství - dostane se do něj zpátky - a zjistí, že je zase sám a je namydlenej.

zpět                       

Skupina

Až po mnoha dýcháních/pobytech jsem začal vnímat, jak důležitá je úloha celé skupiny. Její "duch", atmosféra, důvěra. Holotropní dýchání není osamělá meditace. Neuvědomujeme si to možná už proto, že běžně jsme vůči ostatním pro jistotu uzavření. Ale tím jsme uzavření i před bližším kontaktem se sebou, o což přesně v dýchání jde. Krátce - jaká je skupina, takové je dýchání.

zpět                       

Sharing

neboli sdílení. Povídání po a o dýchání. Vynikající, ba nezbytná věc. Podělit se, začlenit to z “druhé strany” do světa, přinést to. Není třeba vysvětlování, analýzy, stačí to samo vyprávění, stačí naslouchání druhým. Neznáme tyto změněné stavy, neznáme posvátno - je nádherné slyšet o něm od druhých, slyšet to vlastní spojení s nimi, se vším. Je prima zjistit, že samota je iluze, kterou si sami pracně budujeme.

zpět                       

K čemu mandaly

kreslí se bezprostředně po dýchání. Nejde všechno říct slovy, zvlášť ne to odtamtud. Mandala dokáže zachytit i to, co nedokážeme pojmenovat, v jediném obrázku je složená obrovská moudrost, komplexní obraz váš, vaší právě absolvované cesty. Ta moudrost se může ukázat za dlouho, postupně… Je příjemné zůstat po dýchání ještě v klidu, beze slov, bez myšlenek, nechat promlouvat ruce. Zklidní to, věci se usadí, ujasní. A zůstane něco hmatatelného.

zpět                       

Nebezpečí

na tohle téma se napovídalo spoustu, zkuste jiný linky, já nebudu obhajovat, co tisíce let obhajovat nepotřebovalo. Osvědčilo se mi, že vyvracet nebezpečí HD je zbytečné, protože vždy jde o politiku, o předsudek, který hledá záminku. Říkám - ano, nebezpečí existuje, to je život - a vy snad nejezdíte autem?

http://www.holos.cz/hd/napsali/regener.htm

zpět                       

HD a drogy

HD vzniklo jako náhrada LSD. Nicméně tahle souvislost je zavádějící! Techniky hyperventilace, extáze navozené rytmickou hudbou stejně tak jako nejrůznější práce s tělem tu byly i bez téhle souvislosti!

Ale jinak - potkal jsem pár dýchačů, kteří už vyzkoušeli ledacos ostrého a všichni shodně tvrdili, že HD má něco do sebe. Že má sílu, opravdovost - a že na rozdíl od prchavých chemických ingrediencí zůstává…

zpět                       

Jak jsem se dostal k HD já

tak nějak “náhodou”. HD pro mě bylo pokračování oshových dynamických meditací, kt. jsem potkal v centru Lažánky u Brna. Hledal jsem možná ještě silnější kladivo než jsou dynamičky. A vida, zhouplo se to se mnou po 13 dýcháních a teď hledám pohlazení jemnější než jemné. Což může být dýchání také.

zpět                       

 

 

Arco                    

      

| Holotropní dýchání |
| 2005-02-01 19:41 || marek | | čten: 8390x , naposled: 2017-07-24 15:37 | | || ||

K tomuto článku jsou 2 komentáře, přidej svůj názor >>>

24. Holotropní dýchání (Ilona , 2005-07-22 20:51:09) odpovědět
Díky za zkušenost, rozhoduji se a toto mi pomohlo. Dostala jsem odpověď na všechny otázky.Takže zkusím to a uvidím....

RE: Holotropní dýchání (, 2007-04-11 13:15:10) odpovědět
 
Rodinné konstelace

DaMíšovy nejnovější
• Hry pro děti  • Vlakové muzeum Lužná  • Zoo Praha  • Damián fotograf 

Hledej
  více >>>
| 1d | 1t | 1m | 3m | 1r | abs |

Nejnovější
eb_logo.gif

EnergyBulletin.cz spuštěn

WishList
• Co bysme si přáli  • Co jsou naše skromná přání?  • Splněno: pohádky do promítačky DIAX