Vytištěno z http://blog.arcs.cz, 2018-06-25 00:40:08

Vybuchující Vyvolení?

Nález nevybuchlé bomby poblíž vily Vyvolených a hned den na to násilné obsazení vily... Náhody?
Ne, nechci rozebírat teorii, že je to všechno domluvená součást reality show, docela věřím, že je to naživo.
Ale o to víc se musím ptát - co se děje? Co je ve vzduchu? Vyvolení jsou přece jen ohniskem pozornosti velké části národa (třebaže se mi ztotožňování "národa" s diváckou skupinou nelíbí), projekčním plátnem statisíců našich nevědomí.
Co když je to taková moderní masově-mediální magie? Co když se v událostech kolem Vyvolených zrcadlí něco z našich spodních proudů?


Agresivita? Možná. Určitě. Je jí všude kolem tolik a čím víc, tím víc ji potlačujeme, schováváme, takže pod pokličkou narůstá a pak vybuchuje...

Možná - určitě - ale ještě něco. Několikrát jsem četl zmínky o tom, jak "svým Vyvoleným" fandíme. Necháváme vyhrávat v Duelech ty "dobré", ne ty se kterými bude (třeba krutá) zábava. Ztotožňujeme se s nimi, soucítíme. Snad až jako bychom jim chtěli pomoct v té šílené situaci.

Ale pravidla jsou daná, krutá, vítězí jen jeden za cenu poražení (ponížení?) ostatních. A tak třebaže "jsme" si reality show ve Vyvolených neuvěřitelně zlidštili (díky Terezko!), pořád zůstává tím, čím je. Krutou manipulací - se soutěžícími i s námi hypnotizovanými čumily. Možná to vevnitř cítíme, dotýká se nás to a zraňuje. Odpovědí může být vztek, vztek z bezmoci. A Vyvolení jsou bezmocní, hračky štábu a anonymního davu smskařů. A my? My jsme taky bezmocné hračky úřadů, institucí, korporací, politiků... Jsme si tak podobní...zadáno: 2005-11-21 08:58:22 || autor: Marek Páral

Tiskni